2020 a várakozások évének indult! A nagy húszhúsz!! Kicsit olyan misztikumként volt kezelve. Azt is mondhatnám, hogy teljesen fel volt „hájpolva” – így szép magyarsággal mondva. Aztán a várt hatás, a nagy bumm és a nagy varázslat elmaradt, illetve nem pont abban a formában teljesült be, ahogy azt vártuk. Nem is tudom mit várt tőle az emberiség? Ahogy annak idején az ezredforduló, a bűvös 2000-es év sem volt különlegesebb, mint máskor és ahogy látszik a világvége sem ért utol minket, hiszen 2021-et ír a naptár. Bár 2000-ben nem is volt járvány… Akármilyen is volt 2020 én még sem tudok rá haragudni. Mondjuk azt nagyon sajnálom, hogy nem volt Olimpia. Viszont megszereztem a diplomámat, részt vettünk egy csodás esküvőn, kirándultunk a gyerekekkel. Sok időt töltöttünk együtt, találkoztunk a családunkkal és barátainkkal is. És ami a legfontosabb egész évben egészségesek voltunk.

„Mindannyian a boldogságot keressük. Keressük a családban, a házasságban, a szerelemben, és lehet, hogy egyszer csak megtaláljunk önmagunkban.”

Pap Éva: És újra felkel a nap

Nem vagyok az az új évi fogadalmak embere, de 2020-ra való tekintettel tettem egy kivételt. Megfogadtam, hogy sokkal több magyar irodalmat fogok olvasni. No kérem, ilyen jól betartani újévi fogadalmat még nem sikerült! Nagyon büszke vagyok magamra, mert 20 magyar irodalmi könyvet olvastam. A nekem való könyvek mellett, azért sok gyerekkönyv is van a listán, hiszen a gyerekek is szeretik a könyveket, szeretik ha olvasunk nekik.

A 2020-ban olvasottak:

  • Pap Éva: És újra felkel a nap – az év könyve díjat nálam Eszti története nyerte.
  • Bakóczy Sára: A város és a rózsa és Liliom és kehely, mindkét könyv csodálatos. Igazi utazás Debrecen múltjába.
  • Böszörményi Gyula: A teljes Ambrózy báró sorozat. Erre csak annyit tudok mondani: még!még! Legyen még több rész!
  • Gárdonyi Géza: Égre néző szem – Földre néző lélek, ez Gárdonyi füves könyve, csodás. Csupa csoda.
  • Gárdonyi Géza: Egri csillagok, a KÖNYV!
  • Szerb Antal: Utas és holdvilág
  • Jókai Mór: A kőszívű ember fiai

2020 gyerekkönyvei:

  • Berg Judit: Tavasz a nádtengeren, Nádtengeri nyár, Ősz a nádtengeren, A nádtenger télen – annyira tetszett a gyerekeknek a lengék kalandjai, hogy vettünk hozzá foglalkoztatót, amihez mese DVD is járt.
  • Bartos Erika: Brúnó Budapesten – A Duna, ez az 5. rész, nagyon szeretjük ezt a sorozatot is. Igazándiból a többi részt is olvastuk idén, és karácsonyra megérkezett a hozzá kapcsolódó társas is.
  • Bartos Erika: Bogyó és Babóca – Hónapok meséi

Idén is próbáltam tartani az egyensúlyt a hazai és külföldi írók és műveik között. Nem tudok, és nem is akarok elhatárolódni, hogy csak egyiket és csak másikat olvasom. Főleg úgy, hogy a kedvenc íróim, akik a csúcsok csúcsait jelentik számomra „vegyesen” vannak. Tolkien, Rowling, Dickens, Gárdonyi, Jókai, Pap Éva, Bakóczy Sára. Így ezután is az a cél, hogy tartsam az egyensúlyt, mert nekem így kerek a világ.

Most pedig 1-2 mondatban hozom két idei kedvencem.

Pap Éva: És újra felkel a nap

„Nem tudom, mit tegyek, nem tudom, hogy legyen. Miért is nem lehetek egyszerre két helyen. Óóó Istenem, miért nincs két életem?” – Piramis zenekar

Mintha csak Eszti énekelte volna ezt a dalt. Minden lelki vívódása benne van. Ez az Ő dala is lehetne… Eszti dala. De ő végül választott, meghozta a döntést. A két élet véget ért. Jól döntött? Nehéz volt? Nehéz volt. Felőrölte? Fel. Egy kicsit engem is. Eszti minden nőben ott él. Mélyen elrejtve ott lapul a lelkünkben. Kinek így, kinek úgy, de Eszti tükröt tart nekünk.

 

 

 

 

Bakóczy Sára: Liliom és kehely

Az egymással hadakozó felek közé beszorulva keskeny az út, ha az ember túlélni, boldogulni és saját lelkiismerete tisztaságát is megőrizni akarja.

Óóó de még milyen liliomok nyiltak ott hajdanán! Észrevétlen szárbaszökkenő, mint a szerelem, ami ott szövődött a Tócó partján. Ott, ahol lelkek és szívek pecsételődtek meg titkon úgy, hogy azt a szívek s lelkek gazdája sem vette észre, majd csak akkor, mikor űr támadt köztük, vagy szakadék, aminek nem látni, hol van az alja. Hajjj ha az fűzfa mesélni tudna, elmondaná milyen illatosak azok a liliomok, elmondaná milyen csodás a vízimalom hangja. Elsuttogna megannyi történetet kart karba öltve a patakparti kőpaddal, ahol a legszebb hímzések születtek, és a legmélyebb szerelem.